Bądź na bieżąco! :)

ZAWIESZENI W PRZESTRZENI

Krótko i na temat czy obszerniej i nie prosto z mostu? Jakie teksty wolimy czytać? Co człowiek, to i inna odpowiedź. Wszystkich jednak zapraszam do świata zwięzłych esejów Sándora Máraiego. Krótkie to teksty, ale z pewnością nasycą każdego głodomora pięknego i głębokiego słowa.

Niebo i ziemia to jedna z trzech części zbioru literackich miniatur, autorstwa węgierskiego poety i prozaika – Sándora Máraiego. Utwór ten jest pełen pytań o sens ludzkiego życia, miejsce człowieka w świecie. Brzmi patetycznie? Spokojnie, patosu tu nie za wiele. Nawet, jeżeli autor pisze o sprawach poważnych – śmierci, bólu, to robi to w taki sposób, że czytelnika nie przygniata powaga kierowanego do niego słowa. Jest jeszcze miejsce na oddech i samodzielną refleksję. Są to bardzo krótkie testy. Każdy opowiada nową myśl, inną historię. Lecz czasem łączy je wspólny temat, bądź symbol.  


Sposobów na czytanie tego utworu jest wiele. I nie wątpię, że każdy z was jest w stanie wymyślić swój własny. Można czytać od deski do deski, wszystko po kolei. Albo też sugerować się tytułem i wybierać to co zaintryguje, zachęci do lektury. Ja natomiast otwierałam książkę z zamkniętymi oczami i przypadkowi pozostawiałam to, co dziś przeczytam, jaką myślą podzieli się ze mną autor. Bez względu na to, którą z miniatur przeczytacie jako pierwszą, zapewniam, że wszyscy spotkacie tego samego Sándora Máraiego – człowieka szczerego, obdartego z maski, którą ludzie przybierają na co dzień. Opowie on wam o życiu i śmierci, poezji, miłości, podróżach. Nie zanudzicie się w jego towarzystwie. Lecz może się zdarzyć, że czasem będziecie czuli, że w czytelniku szuka pisarz oparcia, bo czuje się już słaby, przygnębiony ciężarem życia. Nie jest to jednak smutna książka. Między miniaturami przeciskają się promienie słońca. Mimo tego, że – jak pisze autor – człowiek zawieszony jest w przestrzeni, między niebem a ziemią, to jest w stanie wykorzystać swój czas i stworzyć piękne rzeczy.

W wielu tych krótkich tekstach twórca Nieba i Ziemi kieruje do czytelnika pewne wskazówki. Nie jest jednak nauczycielem, który twierdzi, że wszystko wie lepiej i każdy powinien go słuchać. Stara się raczej być przyjacielem, nie nakazywać, lecz sugerować, wskazywać drogę, jaką warto obrać. W jednej z miniatur zatytułowanej Ogród pisarz bezpośrednio zwraca się do swego czytelnika: „Stwarzaj i pielęgnuj swoją duszę jak ogród, uważaj na pory roku swego życia, kiedy jest czas pielenia, zbierania chwastów i nawożenia, uważaj też na inną porę, kiedy wszystko rozkwita w twojej duszy, staje się wonne i bujne”. Poetycki język nie każdy lubi, jednak nie zrażajcie się, że takie porównania są dla was zbyt wybujałe, trudne do pojęcia i wyobrażenia. Nie wszystko da się powiedzieć wprost. Márai pokazuje jak można opowiadać o czymś, o czym nie jest łatwo mówić, na co zazwyczaj brakuje słów. Dalej czytamy: „Rozkwitaj i giń jak ogród: ponieważ wszystko jest w tobie. Wiedz tedy: ty jesteś równocześnie ogrodem i ogrodnikiem.” Wydaje się, że w tych kilku wyrazach zawarta została tak trudna do uchwycenia definicja człowieka i życia.

Jeżeli lubicie czytać krótko i na temat, lecz treść wyciskać jak sok z pomarańczy, to ta pozycja jest dla was doskonała. Wśród różnorodnych tekstów, każdy znajdzie choćby jeden, który będzie czytać do poduszki. To książka, w której usłyszeć można ciszę. Przeczytać chińską bajkę, obejrzeć babie lato i wyruszyć w podróż. Zapnijcie więc pasy i w drogę… między niebem a ziemią.

MarlenaKomentarze

 1. Nie moje klimaty niestety 😣
  Pozdrawiam, Maobmaze.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna recenzja. Czasami warto się zatrzymać i oddać zadumie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bym chciała mieć tyle czasu, żeby przeczytać to wszystko co mam w planach albo na półce. A tu ciągle dochodzi coś nowego - poza czasem :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ten sam problem i to samo marzenie. :D

   Usuń
 4. Cytaty, które tu wplotłaś tworzą niesamowitą aurę ksiązki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z przyjemnością i zainteresowaniem sięgnę po książkę. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie książki. Otwieram sobie w jakimś miejscu i zaczynam czytać to, co mi wypadnie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Instagram